Финландия ще започне да добива уран - първа в ЕС
- Атомна енергетика
- Текст:
Финландия ще започне да добива уран - елемент, който се използва като гориво за атомни електроцентрали
В момента в нито една страна от ЕС не се добива уран, коментира Euronews
Държавната компания Terrafame обяви плановете си да започне добива на уран в мината Talvivaara в района на Соткамо до лятото на 2024 г. Сега мината произвежда основно никел и кобалт, които се използват в производството на батерии за електрически автомобили.
Според компанията в килограм руда се съдържат около 17 милиграма уран и до този момент е бил класифициран като промишлен отпадък.
Инвестициите в проекта възлизат на около 20 милиона евро. Предполага се, че добитият уран ще бъде изнасян в чужбина.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Mythos 5 на Anthropic хакна Агенцията за национална сигурност на САЩ
SpaceX стартира емитирането на облигации
Експлозия в най-големия център за производство на втечнен природен газ в света
Как Илон Мъск стана трилионер
В Германия направиха признание за необичайния изход от Втората световна война
Илон Мъск призова властите в САЩ да раздават пари на гражданите
В Швейцария започнаха преговори между Иран, САЩ и Катар
Куба започва мащабна приватизация
САЩ нанесоха удар по кораб, за който се предполага, че е превозвал наркотици
Най-четено от Атомна енергетика
КЕШ клуб
300
3 000
30 000